Zraniteľnosť Windows a Internet Explorer

Asi sa nedozviete nič nové, ak napíšeme, že Windows (súčasná 10 aj predošlé verzie) nemá povesť operačného systému, ktorý by bol dvakrát bezpečný. Za tie roky, ktoré je na trhu nabral skôr povesť zraniteľného systému, v ktorom vaše dáta nie sú veľmi v bezpečí.O tom prečo to tak bolo, je škoda špekulovať. Je však jasné, že počet bezpečnostných hrozieb rastie priamo úmerne s rozšírením operačného systému medzi používateľmi. Práve preto, že je Windows dlhodobo jednotkou na trhu, je samozrejme aj najviac sledovaný, napádaný a v očiach bežných ľudí aj najnespoľahlivejší. Našťastie to tak už v skutočnosti veľmi nie je.

Nebudeme vás presviedčať, že už nepotrebujete žiadnu softvérovú ochranu. Minimálne antivírus a firewall by mali byť povinnosťou na každom osobnom počítači. No Microsoft si už uvedomil, že zlé meno, ktoré sa s jeho softvérom v oblasti bezpečnosti spája, nie je dobrý predajný argument.

A treba povedať, že inžinieri z Redmondu odvádzajú dobrú prácu. Počet chýb, ktoré sa v programe vyskytujú podstatne okresali a hoci stále nejde o ideálny stav, posun je značný. Je to vidieť aj na prístupe Microsoftu. Keď to zjednodušíme a obrátime na žart, ešte pred pár rokmi by si asi Microsoft nedovolil vypísať odmenu 250 000 dolárov za odhalenie každej kritickej zraniteľnosti, ktorú obsahuje.

Podobne je na tom aj Internet Explorer, verný spoločník Windows a zrejme prvý internetový prehliadač na ktorý ste kedy narazili (ak samozrejme nemáte 10 a menej rokov). Explorer má však povesť ešte podstatne horšiu ako jeho domovský operačný systém. Po sérií katastrofálnych rozhodnutí a kulantne napísané, prešľapov“ sa kedysi zďaleka najrozšírenejší browser prepadol až na úplný okraj záujmu všetkých, čo dokážu počítač aj ovládať a nielen zapnúť (v štátnej správe je stále najrozšírenejší).

Aj na tomto poli ale Microsoft poriadne zabral. Ak si dnes pozriete porovnania webových prehliadačov, možno vás prekvapí, že najnovší IE za svojimi sokmi príliš nezaostáva, ba dokonca čo sa týka bezpečnosti len minimálne stráca na lídra, ktorým je podľa viacerých analýz momentálne Firefox.

Vďaka Smart Screenu, ktorý upozorňuje na nebezpečné weby a nastavenia už dnes aj bežný používateľ odhalí potenciálne nebezpečenstvo a dokáže sa mu aspoň sčasti vyhnúť. Explorer má však stále problémy pri inštalácií doplnkov a rozšírení. Neexistuje snáď iný browser, kam by sa aj pri tej najnevinnejšej inštalácii, bez vášho pričinenia nainštalovalo toľko zbytočností a balastu.

Aj Windows aj Internet Explorer však už majú svoju dobu temna za sebou a sú, čo sa bezpečnosti týka, opäť spoľahlivými partnermi pre bežnú prácu s počítačom. Bez problémov je možné ich odporučiť na používanie do domácnosti aj pre firmy a rečiam o katastrofálnej bezpečnosti netreba venovať veľkú pozornosť.