Spyware v počítači

Hackeri sa môžu dostať do vášho počítača rôzne. Jednou z možností sú spyware softvéry, ktorých je dnes plný internet. Nenechajte s nimi nakaziť zariadenie.

Ako odhaliť spyware?

Spyware je program, ktorý sleduje činnosť používateľov na internete bez ich vedomia. Takto sa útočníci môžu dostať k citlivým dátam ako je história stránok, ktoré navštevujete či IP adresy, ale aj ku programom, ktoré používate. V prípade keylogger softvéru sa môžu dostať aj k tomu, čo píšete na klávesnici. Získané údaje sa následne bez vášho vedomia posielajú tretej strane.

Základným príznakom prítomnosti spyware programu je výrazne spomalený počítač pri surfovaní na internete. Spozornieť by ste mali aj v prípade, ak sa vám prepisujú zadané URL adresy alebo ste presmerovaní na úplne iné adresy. Príznakom môžu byť aj zvláštne chybové hlášky či neznáme ikony vo vašom počítači.

Zistiť, ktorý program to spôsobuje, je náročné, pretože sa snaží tváriť ako užitočný a naištalovali ste si ho vy sami. Najlepšie je použiť antivírusovú alebo antispywareovú ochranu, ktorá to vyrieši za vás.

Ako sa chrániť?

Hlavným rizikom spyware útokov je napadnutie súkromia. Útočník sa môže dostať k prihlasovacím údajom vašich účtov na sociálnych sieťach, ale aj k údajom potrebným k prihláseniu na e-mail či internet banking.

Ak chcete znížiť riziko nákazy vášho zariadenia, vyhýbajte sa návšteve nebezpečných stránok alebo sťahovaniu podozrivých príloh od neznámych osôb.

Pomôcť vám môžu aj tieto tipy:

  • Spyware sa dá vložiť do akéhokoľvek súboru v e-maile, cez chat, sociálne siete, alebo dokonca do textových správ v mobilných zariadeniach. Dávajte preto pozor pri otváraní príloh.
  • Zvážte používanie jednorazových hesiel a skontrolujte, či sa nachádzate na stránke so zabezpečenou verziou https. Zistite to podľa toho, že sa v hornom riadku prehliadača nachádza symbol visiaceho zámku. A ak to stránka ponúka, nastavte si dvojfázové overenie hesla.
  • Pravidelne si aktualizujte prehliadač, operačný systém aj ostatné programy.
  • Neklikajte na vyskakovacie okná.

Nejde vám spustiť žiaden bezpečnostný program?

Ak budete mať podozrenie, že váš počítač obsahuje spyware, využite antispywareovú ochranu, ktorá chyby napraví. Niekedy však nemusí fungovať, pretože niektoré spyware programy ju dokážu zablokovať. Blokáciu môžete obísť podľa tohto postupu:

  1. Kliknite na Štart, tlačítko Vypnúť, potom na Reštartovať a nakoniec na OK.
  2. Počas toho, ako sa vám bude počítač spúšťať, niekoľkokrát stlačte klávesu F8. Robte tak dovtedy, kým sa vám nezobrazí ponuka Windows Advanced Option.
  3. Vyberte možnosť Núdzový režim s prácou v sieti. (Safe Mode with Networking)
  4. Stiahnite si originálnu verziu antivírusového a antispywarového programu a spustite úplnú kontrolu počítača.