Prevencia

Opatrnosti nikdy nie je dosť, no dá sa to s ňou prehnať. Síce aj v prípade internetu platí, že prevencia je lepšia ako liečba, netreba sa chrániť prehnane. Stačí pár základných pravidiel a nákaza vás bude obchádzať. Respektíve nie vás, ale váš počítač.

Spywareovej nákaze sa dá prechádzať. Ako na to?

Existujú prípady vykradnutého internet bankingu, k čomu dopomohol spyware softvér. V každom z nich bol na chybe samotný používateľ, ktorý si nedával dostatočný pozor. Je preto dobré vedieť o základných spôsoboch, ako sa môže nákaza do vášho počítača dostať.

Spyware môže využívať aj váš nedôverčivý šéf, opatrný rodič či zaľúbený chlapec z ulice. Navyše to môžu robiť s pokojným svedomím, pretože je to legálne.

Najčastejšie tak robia rodičia, ktorí sa snažia kontrolovať, či ich deti nechodia na nebezpečné miesta. Práve preto je pravdepodobné, že nebudú nikdy zakázané, keďže sú využívané aj na pozitívne účely. Preto je len na vás a vašej opatrnosti, či si necháte počítač nakaziť alebo nie. Existuje 6 základných pravidiel, ako sa chrániť a predísť spyware útokom.

Najfunkčnejšou ochranou je prevencia, hneď za ňou sú antivírusové programy. Niekedy sa však môže stať, že nepomôže ani dostatočná opatrnosť ani antispywareový program. Niektoré spyware programy ju totiž dokážu zablokovať. Vtedy treba postupovať podľa návodu, ako blokáciu obísť.

V rámci prevencie je dobré vyhýbať sa prílohám od podozrivých odosielateľov, neklikať na vyskakovacie okná či nepoužívať jednorazové heslá. O ďalších odporúčaniach si môžete prečítať v samostatnom článku.