Trójsky kôň

Určite ste už počuli o príbehu trójskej vojny, ktorá skončila vďaka použitiu dreveného koňa, do ktorého sa skryli vojaci. Na prvý pohľad vyzeral ako drevená socha, ktorú si obyvatelia Tróje vtiahli za hradby svojho mesta. Vedeli ste však, že trójske kone sa pomerne často vyskytujú aj v dnešnej dobe?

Sú to počítačové programy, ktoré vykonávajú v napadnutom zariadení deštruktívnu činnosť. Môžeme ich zaradiť do jednej skupiny spolu s vírusmi, spyware, alebo červami. Všetky patria do skupiny škodlivých programov s názvom malware. Trójsky kôň je väčšinou ukrytý v na prvý pohľad bežných programoch, alebo vírusoch. Často si ho preto do počítača nevedomky nainštalujeme.

Na prvý pohľad môže vyzerať ako obrázok, či iný súbor, ktorý niekedy obsahuje v názve koncovku spustiteľného súboru .exe. Škodlivý kód vložený do operačného systému dovolí jeho tvorcovi napríklad dostávať informácie z uzatvorenej počítačovej siete, informácie o stlačení kláves (napr. pri zadávaní hesla, pri prihlasovaní), alebo dokonca aj vymazať údaje v počítači spustením formátovania disku. Často sa jeho prítomnosť prejavuje aj spomalením činnosti počítača.

Existujú aj trójske kone na mobile, alebo tablete?

Áno, trójsky kôň sa môže dostať aj do vášho telefónu. Zistíte to napríklad vtedy, ak sa začnú bez vášho vedomia odosielať sms správy do zahraničia, na audiotextové, alebo prémiové čísla. Veľmi rýchlo na to prídete pri mesačnom vyúčtovaní. známy je napríklad “Obad”, ktorý sa dostane na mobilné zariadenie napríklad prostredníctvom bluetooth. Po nainštalovaní je ukrytý v systéme, viditeľne vám neškodí, no odosiela údaje zo zariadenia na svoje servery. Okrem toho sťahuje vírusy a posiela spomínané sms správy.

Ako sa im brániť?

Neinštalovať neznáme súbory a programy, neotvárať podozrivé prílohy mailov, ktoré nepoznáte. Ak sa tak predsa len stane, je potrebné ich odstrániť, alebo preinštalovať celý operačný systém. Pri aplikáciách na mobilné zariadenia si dajte pozor na ich pôvod. Skontrolujte si referencie od používateľov. Dajte si pozor aj na aplikácie zadarmo. Mnoho trójskych koni sa nachádza práve v bezplatných verziách hier.