Spyware nákaza

Je viacero spôsobov, ako sa spyware môže dostať do vášho počítača. V každom z nich platí, že tomu musíte dopomôcť vy. Ak sa tomu chcete vyhnúť, stačí o spôsoboch vedieť. Dáte tak doživotný zákaz nákaze.

Prvý spôsob

kod

Dostať vírus do počítača je celkom jednoduché. Stačí chvíľka nepozornosti alebo jeden nesprávny klik. Pozor by ste si preto mali dávať pri otváraní príloh v e-mailoch, textových správach či na sociálnych sieťach. Inak si bez vášho vedomia môžete do počítača nainštalovať škodlivý softvér.

Ak sa tak stane, existuje niekoľko príznakov, podľa ktorých môžete nákazu odhaliť. Napríklad, že zariadenie má pri prezeraní webových stránok nižší výkon, že sa vám počas ich načítavania zobrazujú chybové hlášky, alebo sa vám zmenila domovská stránka prehliadača. O všetkých príznakoch si môžete prečítať v samostatnom článku.

Druhý spôsob

Druhým spôsobom, ako sa dá počítač nakaziť, je návšteva nebezpečnej webovej stránky. V takom prípade sa netreba vzdávať, ale čo najrýchlejšie nainštalovať antispywareovú ochranu a zistiť, či bolo podozrenie správne alebo nie. Ak áno, program vám nákazu odstráni.

Riziko rozšírenia nákazy sa zvyšuje nezodpovedným používaním internetu alebo počítača. No ak dodržíte 5 rád, ako sa chrániť, nákaze sa takmer určite vyhnete. Patrí medzi ne používanie dvojfázového overenie hesla, návšteva zabezpečených https verzií webstránok alebo využívanie alternatívneho rozloženia klávesnice.

Tretí spôsob

Pri surfovaní na internete sa oplatí byť opatrný, pretože k spywareovým programom sa môže dostať ktokoľvek. Je možné kúpiť ich za nízky poplatok a potom už len nainštalovať do vášho počítača.

Najčastejšie tak robí podozrievavý šéf alebo rodinný príslušník. Stačí však poznať základné signály nákazy a k vašim citlivým informáciám sa nedostane.