Spyware v mobilnom zariadení

Jednoduchosť špionážneho softwéru

Myslíte si, že by niekto mohol špehovať váš mobilný telefón alebo tablet? Dnes nie je problém umiestniť špionážny softvér do akéhokoľvek prenosného zariadenia. Tieto softvéry nie sú drahé a sú ľahko dostupné.

Špionážne programy pre mobilné telefóny sú stále viac obľúbené. Je preto veľmi dôležité chrániť seba – teda chrániť aj mobilné zariadenie.

Väčšina ľudí nemá ani tušenie, aké sú dnes dostupné špionážne aplikácie, ako sú jednoducho dostupné a ľahko použiteľné.

Softvér na ochranu mobilných zariadení

Na trhu je však dostatok softvéru, ktorý naopak dokáže ochrániť  mobilné zariadenie a ochráni tak aj vaše súkromie.

Povieme vám niekoľko príznakov, ktoré môžu byť spojené so špionážnymi softvérom v mobilnom zariadení. Treba myslieť na to, že tieto príznaky môžu byť spôsobené aj inými vecami.

Ak váš telefón zobrazuje niekoľko z nich potom by ste mali mať dôvod na obavy.

Zmeny v správaní v mobilných zariadeniach

Prvým príznakom, že niečo nie je v poriadku s vaším telefónom:

  • Výdrž batérie sa rýchlo zníži. Najmä staršie špionážne softvéry spotrebujú veľa energie z batérie. Pokiaľ zaznamenáte takéto neobvyklé správanie, určite je potrebná odborná kontrola mobilného zariadenia.
  • Telefón sa sám rozsvieti, akoby bol v prevádzke. Sledujte, či sa tento jav opakuje. Dobré programy však nevykazujú takéto správanie. Novšie softvéry majú podobné chyby „vychytané“, takže aj v tomto ohľade treba byť ostražitý.
  • Prichádzajú vám textové správy, zvyčajne len s číslami a symbolmi? Niektoré programy využívajú SMS správy na vydávanie príkazov pre cieľové mobilné zariadenie. Sledujte toto podozrivé správanie, a v prípade potreby vhodne zabezpečte svoje mobilné zariadenie.
  • Skontrolujte si súbory v mobilnom zariadení. Najmä pokiaľ sa vyznáte do nadstavenia telefónu, môžete odhaliť podozrivo vyzerajúce súbory. Dobré špionážne programy sa zvyčajne dobre maskujú,  môžu však obsahovať termíny ako „spy“ alebo „stealth“. Neodporúčame vám však odstraňovať súbory bez toho, aby ste vedeli na čo skutočne slúžia. Predídete tak poškodeniu mobilného zariadenia.
  • Je vaša spotreba dát vyššia oproti minulosti? Špionážne programy používajú protokoly vášho telefónu na spojenie s internetovými servermi. Majú vlastný dátový program. Najmä staršie aplikácie spotrebovali skutočne veľké množstvo dát. Novšie aplikácie už toľko dát nespotrebujú. Dátové prenosy sú menšie, ľudia už majú často v balíčkoch svojich operátorov neobmedzené dáta, a tak ich spotrebu už toľko nesledujú.