Zraniteľnosť Apple Mac OS

Platforma Apple Mac OS X mala dlho povesť systému, ktorý je úplne čistý, tzn. bez vírusov (mallware). Túto informáciu intenzívne rozširoval aj samotný Apple, ktorý predstavoval Mac OS X ako „Najbezpečnejší softvér na svete“. Samozrejme bolo to prehnané a nakoniec bublina trošička spľasla. Aj tak však môžeme povedať, že Mac OS X je relatívne bezpečný systém a pokiaľ do neho neodborne nezasahujete, prakticky sa nie je čoho báť.

V porovnaní s Windowsom bol Mac OS dlho na periférii záujmu hackerov. Predsa len tvoril marginálnu časť trhu a ak to troška preženieme, môžeme povedať, že vytvárať preň akýkoľvek škodlivý softvér bolo mrhaním času aj talentu. Postupom času však aj Apple dokázal svoje mac-zariadenia pretlačiť do mainstreamu a situácia sa zmenila. Aj tieto počítače dnes už bývajú terčom útokov, prakticky v rovnakej miere ako, ktorékoľvek iné počítače s Windows.

Napriek tomu sa aj dnes často stretávame s mýtom o tom, že antivírový softvér na Mac netreba. Nie je to samozrejme pravda. Pravdou je, že Apple bojuje s prípadnými infiltráciami (prevažne softvérového typu) efektívnejšie ako Microsoft, no tak, ako takmer pri všetkom, čo sa počítačov a ich ochrany týka, záleží najmä od používateľa. Ak ste profesionál a IT pre vás nie je nadávka, zrejme ste aj sami schopní postarať sa o svoj systém a udržiavať si ho funkčný aj bez antivírusu.

95 % používateľov akéhokoľvek operačného systému však tvoria bežní používatelia a tí nechcú riešiť, čo si môžu a čo nemôžu inštalovať. Práve pre nich Apple od roku 2011 (verzia Lion) zaviedol šikovnú utilitu Gatekeeper, ktorá, laicky povedané, zabraňuje možnosti nainštalovať si do macu čokoľvek. Samozrejme dá sa obísť, nadnesene jedným klikom, ale zo štatistík vyplýva, že funguje. Je jasné, že zarytí odporcovia Apple produktov vďaka nemu majú ďalší tromf v rukách, pri argumentácii o uzavretosti systému Mac OS X, no stačí používať Mac a presvedčíte sa o jej užitočnosti.

Najväčším, hoci nie najnebezpečnejším problémom súčasnosti je určite AdWare. Infiltrácia, ktorá spôsobuje to, že vám (predovšetkým) na internetových stránkach zobrazuje nevyžiadanú reklamu. Tento typ malware (vírusu) je veľmi rozšírený hlavne u používateľov, ktorí často sťahujú nelegálny obsah z internetu (torrenty atď). Práve pri sťahovaní podobných záležitostí si človek často stiahne aj skrytú hrozbu. Rovnako časté je rozosielanie takýchto malware pomocou mailu s infikovanou prílohou.

Práve kvôli takýmto hrozbám je dôležité mať antivírový program aj na Macu. Na rozdiel od používateľa, spoľahlivo rozozná hrozbu a upozorní na ňu. Bez neho je to ťažšie. Pokiaľ však nelegálny obsah nesťahujete a dávate si pozor na maily, na macu sa prakticky nie je čoho báť. Problémy síce môže spôsobiť Java, alebo jednoduchšie napadnuteľný makrojazyk Microsoft Office, prípadne  neaktualizovaý Adobe Flash, ale opäť to záleží na používateľovi ako sa o svoj systém stará.

Preto hoci je Mac OS X určite bezpečnejšia platforma ako Windows, existuje na ňu menej hrozieb, antivírus by nemal chýbať. Hlavne ak nie ste IT profesionál.