Vykradnutý internet banking či zavírený a spomalený počítač sú nepríjemnou skúsenosťou. Možno im však predísť.
Spyware či keylogger programy umožňujú útočníkom dostať sa do vášho počítača a sledovať vašu aktivitu. Takto sa môžu ľahko dostať k heslu na váš internet banking a vidieť všetko, čo píšete na klávesnici. Bez vášho vedomia. Zistite to až vtedy, keď si jedného dňa na účte nájdete nulu.
Ako sa brániť pred spyware útokmi
Najfunkčnejšou ochranou sú antivírusové programy, ktoré ponúkajú aj antispyware ochranu. No ešte vhodnejšie je vyhýbať sa takýmto útokom a byť pri surfovaní na internete opatrný. Stačí, že dodržíte tieto odporúčania:
- Pri otváraní príloh buďte dvojnásobne opatrní a vyhnite sa prílohám od podozrivých odosielateľov. Nakazené programy sa dajú vložiť do akéhokoľvek súboru v e-maile, do chatu či textových správ v mobilných zariadeniach.
- Pred stiahnutím akejkoľvek prílohy si najskôr preverte jej prípadnú nákazu.
- Neklikajte na odkazy umiestnené v podozrivých emailoch ani na vyskakovacie okná.
- Zvážte používanie jednorazových hesiel a skontrolujte, či sa nachádzate na stránke so zabezpečenou verziou https. Zistite to podľa toho, že sa v hornom riadku prehliadača nachádza symbol visiaceho zámku. A ak to stránka ponúka, nastavte si dvojfázové overenie hesla.
- Skúste alternatívne rozloženie klávesnice. Väčšina keylogger softvérov vychádza z toho, že používate tradičné rozloženie kláves, teda QWERTY. Preto ak používate rozloženie klávesnice QWERTZ, získané údaje nemusia dávať zlodejovi celkom zmysel a vy môžete aspoň trochu zmenšiť úspešnosť útoku.
- Pravidelne si aktualizujte prehliadač, operačný systém aj ostatné programy.