Antispyware softvér

Dostať vírus do počítača nebolo nikdy jednoduchšie ako dnes. Zabrániť tomu môžu bezpečnostné programy. Jedným z nich je antispyware softvér.

Čo je to spyware?

Spyware je vírus, ktorý sa tvári ako bežný program. Dokonca ste si ho s najväčšou pravdepodobnosťou nainštalovali práve vy. Ak sa tak stane, útočník má prístup k citlivým informáciám o vašom prehliadaní internetových stránok či k IP adresám a programom, ktoré používate. Všetko bez vášho vedomia.

Ak nemáte nainštalovanú antispyware ochranu, mali by ste spozornieť, ak je váš počítač pri surfovaní na internete výrazne spomalený, ak vás pri zadávaní URL adries presmeruje na úplne iné odkazy alebo ak sa vám zobrazujú zvláštne chybové hlášky a máte neznáme ikony vo vašom počítači. Vtedy je najlepšie začať zisťovať, čo sa stalo.

Odhaliť, ktorý program vo vašom počítači je nakazený, nie je jednoduché, pretože pôsobí ako užitočný a bez jeho preskúmania neviete zistiť, aký je „vo vnútri“. Najlepšie je použiť antivírusovú alebo antispywareovú ochranu, ktorá to vyrieši za vás.

Ako sa chrániť?

Najfunkčnejšou ochranou proti spyware nákaze je opatrnosť. Je dobré vyhýbať sa návšteve nebezpečných stránok a sťahovaniu podozrivých príloh od neznámych osôb.

Okrem toho dokáže riziko nákazy znížiť aj navštevovanie zabezpečených verzií stránok s https, dvojfázové overenie hesla, nepoužívanie jednorazových hesiel, neklikanie na vyskakovacie okná a pravidelné aktualizovanie prehliadača, operačného systému aj ostatných programov.

Sú však prípady, kedy vám nepomôže ani opatrnosť, ani antispywareová ochrana. Vírus môžete dostať do počítača aj cez nakazený USB kľúč a niektoré spyware programy dokážu ochranu úplne zablokovať. Vtedy musíte blokáciu vypnúť manuálne.

Ako spustiť zablokovaný bezpečnostný program

  1. Kliknite na Štart, tlačítko Vypnúť, potom na Reštartovať a nakoniec na OK.
  2. Počas toho, ako sa vám bude počítač spúšťať, niekoľkokrát stlačte klávesu F8. Robte tak dovtedy, kým sa vám nezobrazí ponuka Windows Advanced Option.
  3. Vyberte možnosť Núdzový režim s prácou v sieti. (Safe Mode with Networking)
  4. Stiahnite si originálnu verziu antivírusového a antispywarového programu a spustite úplnú kontrolu počítača.