Ako zistím že mám spyware

Počítače, tablety, mobilné telefóny. Uľahčujú nám život v mnohých smeroch a stali sa neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Umožňujú nám nakupovať z pohodlia domova, nahrádzajú rodinné fotoalbumy, sú zdrojom nekonečných informácií. Vďaka sociálnym sieťam sú rovnako výborným komunikačným prostriedkom. Každá minca má ale dve strany.  V nekonečnom mori internetu na nás číha aj jeden nepríjemný a neželaný spoločník. Je to spyware.

Čo je to vlastne spyware?

V doslovnom preklade spyware znamená „špehovací tovar“. Zjednodušene môžeme teda povedať, že je to škodlivý softvér, ktorý sa bez vášho vedomia dokáže nainštalovať do vášho zariadenia. Cieľov tohto tajného prieniku do vášho počítača môže byť niekoľko. Spyware dokáže sledovať vaše správanie na internete, zbierať o vás rôzne informácie vrátane tých najcitlivejších (osobné informácie, heslá, informácie o kreditných kartách…), meniť nastavenia počítača a spomaľovať ho. Všetky tieto činnosti slúžia k prospechu tretej strany. Od nevinných marketingových účelov až po zneužitie vašich osobných údajov či také poškodenie vášho zariadenia, ktoré vás bude nútiť zaplatiť za nápravu škôd, ktoré vám spyware spôsobil.

Ako zistíte, že máte spyware?

Problémom tohto škodlivého softvéru je, že o ňom vôbec nemusíte vedieť a nemusí mať žiadne škodlivé príznaky. Môže si len potichu na pozadí pracovať a získavať požadované údaje. Iné typy spyware-u sú naopak veľmi nápadné a spôsobujú, že sa vám napr. v internetovom prehliadači samovoľne otvárajú rôzne reklamné okná, dotazníky, varovania a podobne. Dokážu vám zmeniť ukazateľ myši, nainštalovať novú lištu do prehliadača či ovplyvňovať ďalšie činnosti počítača. V krajnom prípade Vám dokážu počítač nadobro zablokovať. To sa väčšinou spája s požiadavkou úhrady poplatku za odblokovanie. Známe sú prípady straty dát ako sú napríklad fotografie. Spyware fotografie z harddisku používateľa zbalil do súboru a za opätovný prístup k nim požadoval od používateľa platbu.

Ako sa pred ním brániť?

Ako všade, aj tu platí, že najlepšou liečbou je prevencia. Je preto dôležité, aby ste inštalovali programy pochádzajúce len z bezpečných zdrojov a čítali pri ich inštalácii s čím súhlasíte. Nezadávajte svoje osobné údaje, vrátane bankových, do podozrivých formulárov a internetové platby používajte len v overených obchodoch. Nereagujte na pochybné maily ponúkajúce rôzne benefity,  odmeny, peniaze. Opatrnosti však nikdy nie je dosť a ak chcete byť pred spywareom účinne chránení, je dôležité vaše zariadenie zabezpečiť dobrým anti-spyware programom. Dôležité je nielen si takýto program zadovážiť, ale aj udržiavať ho aktualizovaný, keďže útočníci používajúci spyware nikdy nespia a svoje metódy denne zdokonaľujú.