Legálnosť spyware

Kým pred pár rokmi využívali spyware programy podvodníci na získanie prístupov k bankovým účtom, dnes tak robia aj rozhádané manželské páry, aby si dokázali, kto koho podvádza. Je to legálne?

Prípad, ktorý sa dostal na súd

Jeden z prvých prípadov nepovoleného sledovania online aktivít druhej osoby sa dostal na súd v roku 2005. Floridský súd vtedy riešil manželský pár, kde sa Beverly O’Brien snažila získať informácie o svojom mužovi, že má mimomanželský pomer. Nainštalovala mu do počítača spyware program a sledovala, kde a s kým si píše. Súd rozhodol, že tým porušila zákon.

Prípad nakoniec klasifikovali ako občiansky spor a nezačali voči nej trestné stíhanie. Bol to však zdvihnutý prst pre podobné prípady, keď aktivity na počítači nesledujú len partneri, ale aj zamestnávatelia. Je preto potrebné odpovedať, či je takéto správanie legálne.

Spyware programy na predaj a pre každého

Predstavte si, že vaša bývalá žena bude vedieť, keď na Tinderi swipnete vpravo alebo keď si po večeroch budete na Skype telefonovať s vašou novou priateľkou. Áno, aj toto je možné.

Okrem bývalej priateľky vás môže sledovať aj nedôverčivý šéf, opatrný rodič či zaľúbený chlapec z ulice. Navyše tak môžu robiť s pokojným svedomím, pretože je to legálne.

Keďže sa program nachádza vo vašom zariadení, neexistuje žiaden spôsob, ako dokázať, že ste si ho tam nenainštalovali vy.

Spyware programy existujú už dlhšie, avšak až v ostatnej dobe začínajú byť zneužívané vo veľkom. Dokonca existujú firmy ako mSpy či flexiSPY, ktoré zarábajú peniaze na softvéri, vďaka ktorému môžete sledovať, koho chcete.

Účtujú si 27€ mesačne za sledovanie základných informácií ako je SMS, história návštev webových stránok či GPS údaje, až po 76€ mesačne za plný balík umožňujúci sledovať Messenger, Snapchat, WhatsApp, robiť si screenshoty či sledovať, čo osoba vyhľadáva na internete a iné. Navyše, tažko dokázať, kto je za to zodpovedný.

Na aké účely je povolené používať spyware?

Firmy poskytujúce takéto služby sa zriekajú zodpovednosti upozornením na webstránke, že ich systém nie je povolené používať na nezákonné účely. Pôsobí to trochu ironicky, keďže omnoho väčšími písmenami a priamo na úvodnej stránke uvádzajú, že môžete monitorovať zamestnancov alebo odpočúvať, čo sa deje za zatvorenými dverami.

Sú však prípady, kedy je používanie spyware programov v poriadku a etické. Napríklad pomáhajú rodičom kontrolovať, či ich deti nechodia na nebezpečné miesta. Právnik a odborník na ochranu osobných údajov Neil Richards pre web Gizmodo povedal, že práve takýto a podobné prípady neumožňujú postaviť spyware spoločnosti mimo zákon.

Tvorcovia by sa mohli obhájiť, že ich softvér je určený na zákonné využitie a nemôžu zabrániť tomu, ako sa bude využívať v skutočnosti. Rovnako ako v prípade zlodejov, ktorí na krádeže využívajú nástroje určené na domáce potreby ako sú kliešte, kladivá či rôzne pílky.

Je preto otázkou na každého, či sa mu zdá používanie takýchto programov etické a či v prípade prehnaného používania nedopadne ako Beverly O’Brien z Floridy.